2011. november 7., hétfő

Kalandos Sajtos golyók

Hétvégén volt Gergő unokaöcsém keresztelője. Sógornőm megkért, hogy az alkalomra csináljak a szűk családi körben nagy sikert aratott Mogyoróvajas szeletből egy adagot. Én viszont úgy gondoltam, hogy az édes mellé keresek valami sós süteményt is. Így találtam rá a neten a Sajtos golyó receptjére. Mivel nagyon jól nézett ki, az alapanyagok alapján finomnak is ítéltem, és az elkészítése elvileg könnyű, gondoltam tökéletes lesz.
Szombat délután aztán neki is álltunk Drága Ősömmel, mindenben pontosan követve a receptben leírtakat. A tészta alapja tényleg nagyon finom lett, tökéletesen megfelelt az ízlésünknek. Aztán mikor a sütésre került a sor, jött a nagy csalódás. Mivel a jó kis panel konyhában alapfelszereltségként 30 éve beszerelt sütő messze nem veszi fel a versenyt a mai modern légkeveréses sütőkkel, így aztán mire a tészta teteje megpirult, addigra az alja már oda is égett. Arról nem is beszélve, hogy mi a tésztát is hígnak találtuk, így a kis golyók helyett csak lapos kis korongokat sikerült összehoznunk.
Már ott voltunk, hogy hagyjuk az egészet a fenébe, mikor Drága Ősömnek támadt egy mentő ötlete. Gyorsan felhívta cukrász barátnőjét, hogy mégis mit csináljunk, hogy még mentsük a menthetőt. Vali néni egyből javasolta, hogy fogjuk a tészta alapot, és vigyük át neki, megnézi, mit tehet. Így aztán este 6-kor fogtuk a tészta alapot, kocsiba ültünk, és útnak indultunk. Vali néni egy cukrász profizmusával aztán a lehető legtöbbet hozta ki az általunk már kukába szánt próbálkozásunkból, és közben jó tanácsokkal látott el bennünket.



És akkor a jó tanácsok, amik az eredeti receptben nem szerepelnek, viszont nagyrészt megkönnyítik a kezdők helyzetét, és megkímélik egy sikertelen próbálkozástól:
  1. Az eredeti receptben csak annyi szerepel, hogy a tejhez hozzáadjuk a lisztet, a vajat és a sajtot. Az viszont már nem, hogy először a vajat és a sajtot olvasszuk fel a tejben, és a lisztet csak akkor adjuk hozzá, ha már forr a tej, hogy a liszt egy pillanat alatt összekapja, és ne főzzük túl a tésztát.
  2. Az igazi képviselő fánk recept tésztájába inkább tojássárgája szerepel, mint egész tojás, mert az nagyon lággyá teszi a tésztát, tehát azt a tanácsot kaptuk, hogy a legközelebbi próbálkozásnál inkább 2 tojás sárgáját és 1 egész tojást használjunk.
  3. Miután a tésztát a nyomózsákból kinyomtuk, legalább 1 órát pihennie kell, hogy a teteje már ráncos legyen, majd a sütés után is meg kell várni, míg kihűl, hogy ketté tudjuk vágni, és a felesleges belsejét el tudjuk távolítani, hogy a krém ne áztassa el.
A megsült kis golyócska-félénkkel, és a hasznos jótanácsokat lejegyzetelve aztán másfél óra elteltével ismét kocsiba pattantunk, és hazaszállítottuk a kész süteményt. Itthon aztán kb. este fél 9-kor álltunk neki a krém elkészítésének. Mivel azonban az eredeti receptben nyers tojás szerepelt, mi inkább egy másik sajtkrémet választottunk, amit Vali néni ajánlott a figyelmünkbe:
5 dkg vajon megpirítunk 3 evőkanál lisztet, majd felöntjük 2 dl tejjel és sűrű besamel mártást csinálunk belőle. Sózzuk, borsozzuk, egy kis örőlt szerecsendióval ízesítjük, és belekeverjük a reszelt sajtot. Míg kicsit hűl, addig felverjük a jó esetben megmaradt 2 tojás fehérjét, és még a meleg masszába keverjük a habot, így az meg is fől benne, és nem lesz nyers. Majd mikor kihűlt a krém, ezt töltjük a félbevágott golyócskákba.

A kaland ellenére aztán nagyon jól sikerült a sós sütemény is, és Drága Ősömmel megegyeztünk, hogy ha legközelebb valami újdonságot akarunk kipróbálni, akkor fogjuk a hozzávalókat, és megyünk Vali nénihez, hogy megtanulhassuk, hogyan is csinálja ezt egy profi.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése